Lens BLog
Lens Kullanıcıları Okuma Sırasında Göz Sağlığını Nasıl Koruyabilir?

Lens Kullanıcıları Okuma Sırasında Göz Sağlığını Nasıl Koruyabilir?

23.10.2023

Hem kişisel gelişim bir parçası olarak hem de çoğu meslek için okuma yapmak yaşantının vazgeçilmez bir parçasıdır. İyi bir okuma kalitesi yaşam standartların iyileşmesine yardımcı olur. Ancak okuma yaparken gözlerimizin de sağlığını gözetmemiz gerekir.

Okuma Yaparken Göz Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılabilir?

➢ Okuma Yaparken Düzenli Molalar Verin

Okuma yaparken gözlerinizi dinlendirmek için kendinize mola saatleri belirleyin ve mümkünse bulunduğunuz ortamı değiştirerek gözlerinizi farklı nesnelere odaklayın. Böylece oluşabilecek göz yorgunluğunuzu engelleyebilir veya azaltabilirsiniz.

➢ Kitabı Göz Hizanızda Uygun Tutun

Okuma yaparken gözlerinizi ve boyun bölgenizi korumak için kitabı en doğru şekilde konumlandırarak göz hizanızda tutun. Böylece gözleriniz ve baş bölgeniz daha az yorulur.

➢ Göz Kırpma Sayınıza Dikkat Edin

Bir insan dakikada ortalama olarak 10 -15 kere göz kırpabilmektedir. Ancak okumaya odaklandığında bu rakam düşebilmekte ve gözlerde yorgunluk oluşabilmektedir. Bu nedenle kişi okuma yaparken de gözlerini kırpmalıdır. Göz kırpma sayısının düşmesi gözlerde kuruluk oluşturabilmektedir. Doktor onayı ile okuma yaparken göz kuruluğu hissederseniz ara ara göz damlası da kullanabilirsiniz.

➢ Uygun Aydınlatma Seçin

Okuma yaparken bulunduğunuz ortamın ışığının gözlerinizi yormayacak şekilde çok yoğun veya çok kısık olmamasına özen gösterin, bu sayede görüş konforunuzu daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Yazı Tipi Boyutunu Büyütün

➢ Yazı Tipi Boyutunu Büyütün

Eğer bir ekran üzerinden okuma yapacaksanız yazı puntosunu görünür ölçüde kullanın. Yazı tipi boyutunu büyültmek gözleriniz için okumayı kolaylaştırır.

Bu içeriğin tüm hakları saklıdır. İzin alınmadan kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Bu sitede yer alan metinler bilgilendirme amaçlıdır. Göz doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanızı öneriyoruz.
Kategoriler
Diğer Blog Yazıları
Scroll